Փարաքար համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի մայիսի 15-ին Փարաքար համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Ավելին
Գառնի համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
10.05.2024
2024 թվականի մայիսի 10-ին Գառնի  համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Աշտարակ քաղաքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
30.04.2024
2024 թվականի ապրիլի 30-ին Աշտարակ քաղաքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված 15 անձի տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
«Մի տուն եմ ուզում, ես չգիտեմ` իմ դիակս ո՞ւմ դռնից կտանեն»․ բռնի տեղահանված
23.04.2024
«Այս մեկի տանը, այն մեկի տանը գնում, լացում էինք։ Եկան ասեցին՝ տեղահանվեք»,-այս մասին ասաց օկուպացված Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված Վալենտինա Անդրեասյանը։
«Առաջին խնդիրն այն է, որ կարողանամ իմ սեփականության իրավունքները վերականգնեմ»․ տեղահանված Գրենիկ Գրիգորյանը՝ խնդիրների մասին
22.04.2024
«Որ գյուղից դուրս եկանք, գյուղապետն ինձ կանչեց, ասաց՝ Գրենիկ ջան, ում ասում եմ՝ «վիզ չի վերցնում», գյուղում մի ավտոբուս կա, շատերը մեքենա չունեն։ Սեպտեմբերի 25-ի առավոտյան ժողովրդին հավաքեցի եկանք»,-այս մասին ասաց օկուպացված Արցախի Հանրապետությունից բռնի տեղահանված Գրենիկ Գրիգորյանը։
Վաղարշապատ համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
16.04.2024
2024 թվականի ապրիլի 16-ին Վաղարշապատ համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված 12 անձի տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Չարենցավան քաղաքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
09.04.2024
2024 թվականի ապրիլի 9-ին Չարենցավան  քաղաքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Արտաշատ քաղաքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
03.04.2024
2024 թվականի ապրիլի 3-ին Արտաշատ քաղաքում և Գետազատ գյուղում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Աբովյան քաղաքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
23.03.2024
2024 թվականի մարտի 22-ին Աբովյան քաղաքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված 12 անձի տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի միջազգային ատյաններում ներկայացված գանգատներից հրաժարումը կարող է առաջացնել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության անհնարինություն
22.03.2024
Արցախից (Լեռնային Ղարաբաղից)[1] բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը դատապարտում է այս տարվա մարտի 12-ի ասուլիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որում խոսվում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման դեպքում միջազգային դատարաններում և այլ կառույցներում առկա Հայաստանի բողոքները հետ կանչելու հնարավորության մասին։
Հիմնադրվեց Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը
15.03.2024
Սույն թվականի մարտի 12-ին «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի հիմնադիր համաժողովը։

Free Legal Assistance to Forcibly Displaced Persons from Artsakh was provided in Parakar Community
On 15 May, 2024, free legal assistance was provided in Parakar Community to the forcibly displaced persons from Artsakh in the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project.
View more
Free Legal Assistance to Forcibly Displaced Persons from Artsakh was provided in Garni Community
10.05.2024
On 10 May, 2024, free legal assistance was provided in Garni Community to the forcibly displaced persons from Artsakh in the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project.
Free Legal Assistance to Forcibly Displaced Persons from Artsakh was provided in Ashtarak City
30.04.2024
On 30 April, 2024, free legal assistance was provided to the forcibly displaced persons from Artsakh in the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project. The project lawyer provided free legal advice to 15 persons forcibly displaced from Artsakh.
I want a House, I don’t know from whose Door my Dead Body will be taken: Forcibly Displaced
23.04.2024
"We went from one house to the other house and cried. They came and that we are deported,"  Valentina Andreasyan, who was forcibly displaced from the occupied Republic of Artsakh said.
The First Priority is to restore my Property Rights: Forced Migrant Grenik Grigoryan about the Problems
22.04.2024
“When we were leaving the village, the Head of the village called me and said: Dear Grenik, no matter who I tell, “no one dares to do,” there is only one bus in the village, many do not have cars. On the morning of 25 September, I gathered the people and we came," Grenik Grigoryan, who was forcibly displaced from the occupied Republic of Artsakh said.
Legal Assistance was provided in Vagharshapat Community to Persons Forcibly Displaced from Artsakh
16.04.2024
On 16 April, 2024, the lawyer of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project provided free legal advice services to 12 FDPs in Vagharshapat Community
Legal Assistance provided in the City of Charentsavan to Persons Forcibly Displaced from Artsakh
09.04.2024
On 9 April, 2024, free legal assistance was provided to the persons forcibly displaced from Artsakh currently living in Kotayk Marz of the RA. The project lawyer provided free legal advice services in the city of Charentsavan in the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project.
Legal Assistance was provided in the City of Artashat and the Village of Getazard to persons forcibly displaced from Artsakh
03.04.2024
On 3 April, 2024, free legal assistance was provided to the persons forcibly displaced from Artsakh currently living in Ararat Marz of the RA. The legal advice services were provided by the project lawyer in the city of Artashat and the village of Getazard in the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project.
Regarding the Screening of the Fake and Fabricated Film planned by Azerbaijan on 28 March: Statement
27.03.2024
The Network of CSOs for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced from Nagorno-Karabakh (Artsakh) has issued a statement. We present the statement below.
Legal Assistance was provided to Forcibly Displaced Persons from Artsakh in the City of Abovyan
23.03.2024
On 22 March, 2024, the Lawyer of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons from Nagorno Karabakh” Project provided free legal advice to 12 forcibly displaced persons from Artsakh. The legal advice was provided in the framework of the project in the city of Abovyan.
RA Prime Minister Nikol Pashinyan's statement regarding the withdrawal of complaints filed against Azerbaijan in international courts, in the event of signing a peace agreement, may lead to the impossibility of protecting the rights of people forcibly dis
22.03.2024
The Network of CSOs for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced from Nagorno-Karabakh (Artsakh)[1] rightly condemns Prime Minister Nikol Pashinyan's statement at the press conference on March 12 of this year suggesting the possibility of withdrawing Armenia's complaints against Azerbaijan in international courts and other structures in case of signing a peace treaty.
The Network of CSOs for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced from Nagorno-Krabakh was established
15.03.2024
On 12 March, the founding meeting of the Network of CSOs for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced from Nagorno-Krabakh (hereinafter – the Network) was held, within the framework of the “Strengthening of Rights Protection Mechanisms of Forcibly Displaced Persons (FDPs) from Nagorno Karabakh” Project