2025 թվականի մարտի 6-ին e-draft.am կայքում հանրային քննարկման ներկայացված՝ «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված սոցիալապես անապահով ընտանիքներին հրատապ սոցիալական աջակցության միջոցառումը և տրամադրման կարգը հաստատելու և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2024 թվականի նոյեմբերի 21-ի N 1833-L որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագծի վերաբերյալ
«Armrights.am առցանց հարթակը կարող է լինել այն տեղը, որը կմիավորի բոլորիս՝ աջակցելու արցախահայերին»․ Արազ Բաղդասարյան
Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը հիմնադրվել է 2024 թվականի մարտի 12-ին՝ միավորելով տասներկու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ:
«Մորս անձնագիրն են ուզում, ո՞նց գնամ, բերեմ»․ Արցախից բռնի տեղահանված Մարատը ցանկանում է դառնալ ՀՀ քաղաքացի, բայց շատ խնդիրներ կան
28.02.2025
«Ասացին՝ Խաչենա կամուրջը փակվում է, մեքենա եմ ճարել անկողնային հիվանդ մորս հանել»,-այս մասին Iravaban.net-ի «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում պատմեց բռնի տեղահանված Մարատ Սարգսյանը։
«Արցախահայերն ունեն իրավական աջակցության կարիք, դա աներկբա է»․ Կարեն Զադոյան
Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը հիմնադրվել է 2024 թվականի մարտի 12-ին՝ միավորելով տասներկու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, որոնցից տասը հիմնադրվել և ղեկավարվում են Արցախից և Ադրբեջանից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կողմից:
«Առաջին պատերազմի մասնակից եմ, Ավոյի հետ եմ կռվել»․ բռնի տեղահանված Էռնեստ Մուսաելյանը մի շարք խնդիրներ ունի
Էռնեստ Մուսաելյանը բռնի տեղահանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ արդրբեջանական կողմի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով։
Լեռնագոգ համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2025 թվականի փետրավրի 27-ին Լեռնագոգ համայնքում «Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
ՀՐԱՏԱՊ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ. Միջազգային հանրությանը ուղղված կոչ Ռուբեն Վարդանյանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունում ապօրինաբար պահվող հայ քաղաքական կալանավորների վիճակի անհապաղ միջազգային միջամտության վերաբերյալ
Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը խորին մտահոգություն է հայտնում Ադրբեջանի Հանրապետությունում կալանքի տակ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ քաղաքական կալանավորների հիմնարար իրավունքների և ազատությունների համակարգային խախտումների կապակցությամբ: