Լիդա Դանիելյանը բռնի տեղահանվել է օկուպացված Արցախի Հանրապետության Դրմբոն գյուղից։
«5 օր «Գազելի» մեջ եմ անցկացրել»․ արցախից բռնի տեղահանված
Մարտակերտի շրջանի Ներքին Հորթաղից է բռնի տեղահանվել Էվելինա Անդրյանը։
Նոր Հաճըն համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի նոյեմբերի 7-ին Նոր Հաճըն համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
«Քիչ էր մնացել, որ մեզ կոտորեն»․ բռնի տեղահանված
Պաշա Առստամյանը բռնի տեղահանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով։
Արարատ համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Արարատ  համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
«Իր հիշատակը ես պահում եմ». Լիլիթ Գաշկոյանի և Կառատիշկայի բռնի տեղահանման պատմությունը
Գաշկոյան Լիլիթը բռնի տեղահանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած հերթական ագրեսիայի հետևանքով։
Ծաղկաձոր համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ծաղկաձոր համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
«Ասացին՝ փախստականի վկայականը պետք չի, միայն անձնագիր․ երեխային չթողեցին ինքնաթիռ նստել»․ բռնի տեղահանված
Արմեն Սեյրանյանը Արցախից բռնի տեղահանվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո։ «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում նա պատմեց, որ ճանապարհը շատ դժվարությամբ են անցել։ Սով է եղել, հացը մի քանի մասի կիսելով՝ մի կերպ հասել են։
«Կողքի գյուղում մեքենա էին պայթեցրել, ահավոր վիճակ էր»․ Արցախից բռնի տեղահանված կինը՝ իրավական խնդիրների մասին
Ժաննա Գրիգորյանը օկուպացված Արցախի Հանրապետությունից դուրս է եկել 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին։ «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում նա ասաց, որ իրենց հետ ոչ մի փաստաթուղթ չեն կարողացել վերցնել, միայն անձնագիր։
Հայտարարություն. Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող շարունակական վայրագություններն ու վանդալիզմը դատապարտելու մասին
Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող շարունակական վայրագություններն ու վանդալիզմը:
Կայացավ Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի հերթական նիստը
Սեպտեմբերի 20-ին՝ առցանց եղանակով տեղի ունեցավ Արցախից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի (այսուհետև՝ Ցանց) կառավարման խորհրդի նիստը։
Մարտունի համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Մարտունի համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
Սևան համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին Սևան համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը
Գոհարը 2023-ի տեղահանության ժամանակ 26-ամյա որդուն է կորցրել, այժմ սոցիալական խնդիրների առաջ է կանգնած
2023-ի սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 7-ին դուրս ենք եկել տնից, 2 օր ճանապարհ ենք եկել ու սեպտեմբերի 29-ին հասել ենք Գորիս։
Արմավիր համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի օգոստոսի 23-ին Արմավիր համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
«Պետք է թոշակ ստանամ, չգիտեմ էլ այդ երկու տարին կապրեմ, թե ոչ»․ բռնի տեղահանված
Խաչատրյան Ռաիսան  Iravaban.net-ի «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում ասաց, որ չի պատկերացրել, որ կարող է Արցախը հայաթափվել, դրա համար էլ իր անձնագիրը վերցրել և հյուր է գնացել։
Մեծամոր համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի օգոստոսի 9-ին Մեծամոր համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
Վեդի համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի հուլիսի 22-ին Վեդի համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն:
«180 հազար դրամ վարձ ենք տալիս, շատ դժվար է»․ արցախցի կինը՝ մի շարք իրավական խնդիրների մասին
Սուսաննա Սահակյանը 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական կողմի հերթական ագրեսայից հետո, բռնի տեղահանվել է Ստեփանակերտից։
Գործարկվել է Արցախից բռնի տեղահանվածներին իրավական աջակցության հարթակը՝ armrights.am-ը
Հայաստանում փետրվարի 1-ից մեկնարկել է «Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների հզորացում» ծրագիրը, այսօր՝ հուլիսի 26-ին, տեղի ունեցավ Արցախից տեղահանվածներին իրավական և իրավաբանական օգնության էլեկտրոնային հարթակի շնորհանդեսը։
Բնակարանային ապահովման ծրագիրը շատ նսեմացուցիչ է․ Արմեն Չոմոյանը՝ արցախահայերի իրավական խնդիրների մասին
Օկուպացված Արցախի Հանրապետության Հայկազյան համայնքի նախկին ղեկավար Հայկ Չոմոյանը Iravaban.net-ի «Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակներում պատմեց, որ իրենց գյուղը օկուպացվել է 2020 թվականին։ Գյուղի շուրջ 300 բնակիչ ստիպված է եղել տեղահանվել։
Խոյ համայնքում իրավաբանական աջակցություն ցուցաբերվեց Արցախից բռնի տեղահանված անձանց
2024 թվականի հուլիսի 11-ին Խոյ համայնքում «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների ուժեղացում» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն: