2025 թվականի մարտի 28-ին Փամբակ համայնքում «Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակներում Ծրագրի իրավաբանը Արցախից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրել է անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն և ներկայացրել armrights.am էլեկտրոնային հարթակը։
The Issue of Prevention of Torture and Other Cruel Treatment Must Remain at the Center of Public and Legal Attention: Marianna Avagyan
29.03.2025
Eliza Grigoryan was born in the village of Mets Tagher in occupied Artsakh. She married and moved to Sumgait, then narrowly escaped the Sumgait pogroms.
Interest in Housing Program Among Forcibly Displaced Persons from Nagorno-Karabakh is Low: Lawyer Indicates Reasons
As of 02.25.2025, the Ministry of Labor and Social Affairs has received 2,012 applications for the state housing support program for families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
“I Worked at the Hospital Where Casualties and Wounded Were Continuously Brought In” – Zamira Forcibly Displaced from Artsakh
Zamira Hakobjanyan was displaced from her village, Sghnakh in the Askeran region, in 2020. After the 44-day war, the village came under Azerbaijani control. On September 19, 2023, the enemy launched another aggression, resulting in Zamira and her family being forcibly displaced from Stepanakert.
Low Indicator Shows Most Artsakh Armenians Don’t Want or Are Not Rushing to Acquire Armenian Citizenship: Lawyer
Since September 19, 2023, approximately 115,000 people have relocated from Nagorno-Karabakh to the Republic of Armenia. This information was provided by the Ministry of Internal Affairs in response to an inquiry from Iravaban.net.
OPINION-OBSERVATION-PROPOSAL
Regarding the draft decision of the Government of the Republic of Armenia "On approving the urgent social support measure and provision procedure for socially vulnerable families forcibly displaced from Nagorno-Karabakh and making an addition to the Government of the Republic of Armenia Decision N 1833-L of November 21, 2024" submitted for public discussion on the e-draft.am website on March 6, 2025
“They want my mother’s passport, how can I go get it?”: Marat, forcibly displaced from Artsakh, wants to become an Armenian citizen, but faces many problems
"They told us the Khachen Bridge was closing, so I found a vehicle to evacuate my bedridden mother," Marat Sargsyan, who was forcibly displaced, told Iravaban.net as part of their series "Legal Issues of Artsakh Armenians in Armenia."
“Artsakh Armenians Need Legal Support, That Is Undeniable”: Karen Zadoyan
The NGO Network for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh was founded on March 12, 2024, uniting twelve civil society organizations, ten of which were established and are led by our compatriots forcibly displaced from Artsakh and Azerbaijan.
“I am a veteran of the first war, I fought with Avo”: Forcibly displaced Ernest Musaelyan faces numerous challenges
Ernest Musaelyan was forcibly displaced on September 19, 2023, as a result of the aggression unleashed by the Azerbaijani side.
Legal Assistance Provided to Forcibly Displaced Persons from Artsakh in Lernagog Community
On February 27, 2025, in Lernagog community, within the framework of the "Protection of Artsakh Armenians' Rights" project, the Project's lawyer provided free legal consultation to forcibly displaced persons from Artsakh and presented the armrights.am electronic platform.
URGENT STATEMENT. Call to the International Community Regarding the Immediate Need for International Intervention on the Situation of Ruben Vardanyan and Armenian Political Detainees Illegally Held in the Republic of Azerbaijan
The CSO network for Protection of Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh expresses profound concern regarding the systematic violations of fundamental rights and freedoms of Ruben Vardanyan and other Armenian political detainees currently in custody in the Republic of Azerbaijan.
Personal Experience Helps to More Deeply Feel and Understand the Legal Issues of Artsakh Armenians: Marianna Avagyan
The Network of CSOs for Protection of Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh (hereinafter also the Network) was established on March 12, 2024, uniting twelve civil society organizations, ten of which were founded and are managed by our compatriots forcibly displaced from Artsakh and Azerbaijan.
Protection of Artsakh Armenians' Rights is a National Issue: CSO Network for Protection of Artsakh Armenians' Rights Appeals to One Thousand Large Taxpayers for Support
The www.armrights.am online platform for the protection of Artsakh Armenians' rights presents an interview with Juletta Arustamyan, Chairperson of the Board of CSO Network for Protection of Forcibly Displaced Persons from Artsakh and Executive Director of "Harmony" Shushi Women's NGO, about current issues in protecting Artsakh Armenians' rights and prospects for cooperation with the Armenian business community.
Meeting of the CSO Network Board for Protection of Forcibly Displaced Persons from Artsakh Rights, with Presentation of Final Report
On January 31 of this year, a regular meeting of the Board of the CSO Network for Protection of Forcibly Displaced Persons from Artsakh (hereinafter referred to as the Network) was held on the Zoom platform. The meeting was chaired by Julietta Arustamyan, Chairperson of the Network's Board. The main presentations were made by Karen Zadoyan, Network Secretary General and President of the Armenian Lawyers' Association, and Marianna Avagyan, Project Lawyer.
“Where can I find a 9 million dram house?”: A forcibly displaced person
Lena Harutyunyan was forcibly displaced from the occupied Republic of Artsakh on September 27. As part of Iravaban.net's series "Legal Issues of Artsakh Armenians in Armenia," she shared that her brother has a category 2 disability but hasn't been included anywhere to receive any assistance.
“We were very scared when we saw the Turks”: A forcibly displaced person
"We traveled in very difficult conditions, 5-6 people together, and reached the Hakari bridge. We were very scared when we saw the Turks, but thank God, we passed through," recounted Lusine Balayan, who was forcibly displaced from the occupied Republic of Artsakh, as part of Iravaban.net's series "Legal Issues of Artsakh Armenians in Armenia."
Lusastgh" NGO joined the CSO Network for Protection of Rights of Forcibly Displaced People from Artsakh
On January 17 of this year, a regular meeting of the Management Board of the CSO Network for Protection of Rights of Forcibly Displaced People from Artsakh (hereinafter: Network) was held on the Zoom platform.
NGO Network for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh Discussed Systemic Solutions Document
On December 24, the regular meeting of the governing board of the NGO Network for Protection of Forcibly Displaced Persons from Artsakh (hereinafter referred to as Network) was held on the Zoom platform, co-chaired by ALA President Karen Zadoyan and Network governing board chairperson Julietta Arustamyan.
“We were very scared at the Hakari bridge, they made my husband get out of the car” – forcibly displaced person
Marine Aghabalyan was forcibly displaced from occupied Artsakh. She left on September 25th and traveled for 3 days.
“I saw with my own eyes how Azerbaijan’s military police entered Stepanakert with the Russians” – forcibly displaced person
Mher Hayrapetyan was forcibly displaced from occupied Artsakh. He now lives in Nor Hachn and says that when he first arrived, he spent the night in a church yard. Now he lives in a rented dormitory building where there are several household issues.
Awareness Meetings for Displaced Persons from Artsakh in Gyumri and Vanadzor
Important awareness meetings were held in Gyumri and Vanadzor communities for persons forcibly displaced from Artsakh.
Forum on Rights and Social Inclusion of Forcibly Displaced Persons from Nagorno-Karabakh Takes Place
The "Strengthening Protection Mechanisms for Persons Forcibly Displaced from Artsakh" program launched in Armenia on February 1st, and on November 19th, stakeholders discussed the presentation of legal support and resocialization efforts.
“They said prepare, the village is being evacuated”: what problems does forcibly displaced Lida Danielyan have
Lida Danielyan was forcibly displaced from the occupied Republic of Artsakh's Drmbon village.