Հրապարակվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների հասարակական մշտադիտարկման արդյունքների զեկույցը
19.06.2025
«Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ը (ԻՀԱ)՝ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի հետ համագործակցությամբ իրականացրել է Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների կատարման հասարակական մշտադիտարկում:
Մշտադիտարկման գործընթացի շրջանակներում կազմակերպվել են առցանց ֆոկուս խմբային քննարկումներ հիմնական շահագրգիռ կողմերի հետ, ներառյալ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնողները, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները և փորձագետները: Որակական և քանակական մեթոդների կիրառությամբ ռազմավարության գործողությունների ծրագրերի իրականացման առաջընթացի վերաբերյալ  հավաքագրվել է համապարփակ տեղեկատվություն, որի արդյունքում կատարվել են երկու մակարդակի գնահատումներ․ ընթացակարգային (քանակական) և ազդեցության մակարդակի (որակական):
Մշտադիտարկման խմբի կողմից մշակված մեթոդոլոգիային համաձայն կատարված գնահատումները ներկայացվում են ստորև։
Ընթացակարգային (քանակական) գնահատումն իրականացվել է հետևյալ երկու բանաձևերով՝
1. ամբողջությամբ կատարված գործողությունների քանակի տոկոսային հարաբերակցության մեթոդով՝ գործողությունների ընդհանուր թվի նկատմամբ, որի արդունքում ընթացակարգային (քանակական) գնահատման ցուցանիշը 2023-2024թթ․-ների համար կազմել է 40%,
2. վարիացիոն շարքի համակշռված միջինի մեթոդով, որի արդունքում ընթացակարգային (քանակական) գնահատման ցուցանիշը 2023-2024թթ․-ների համար կազմել է 61,67%։
Ազդեցության մակարդակի (որակական) գնահատման նպատակով գնահատվել են մեթոդոլոգիայով մշակած չափանիշներին համապատասխան 16 գործողություն, որոնց կատարումը գնահատվել է ոչ ամբողջական իրականացված։
Հասարակական մշտադիտարկման արդյունքում կազմվել է զեկույցի նախագիծ, որն ուղարկվել էր ռազմավարության կատարող և համակատարող բոլոր պետական մարմիններին և այլ շահագրգիռ կառույցներին՝ նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ ու դիտարկումներ ստանալու նպատակով: Արդյունքում, ամփոփելով ստացված առաջարկներն ու դիտարկումները, մշակվել է զեկույցի վերջնական տարբերակը:
Ծանոթացե՛ք ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների հասարակական մշտադիտարկման արդյունքների զեկույցին այստեղ։

Опубликован отчёт о результатах общественного мониторинга подлежащих исполнению в 2023-2024 гг. действий в рамках Программы реализации действий на 2023-2025 гг., вытекающей из Национальной стратегии защиты прав человека Республики Армения
19.06.2025
НПО «Ассоциация армянских юристов» (ААЮ) в сотрудничестве с Сетью НПО по защите прав лиц, насильственно перемещённых из Арцаха, провела общественный мониторинг выполнения подлежащих исполнению в 2023-2024 гг. действий в рамках Программы реализации действий на 2023-2025 гг., вытекающей из Национальной стратегии защиты прав человека Республики Армения.
В рамках процесса мониторинга были организованы онлайн фокус-групповые обсуждения с основными заинтересованными сторонами, включая исполнителей программы действий, организации гражданского общества и экспертов. Посредством применения качественных и количественных методов была собрана всеобъемлющая информация о ходе реализации программ действий стратегии, в результате чего были проведены оценки двух уровней: процедурная (количественная) и уровня воздействия (качественная).
Оценки, проведённые согласно методологии, разработанной группой мониторинга, представлены ниже.
Процедурная (количественная) оценка была проведена с использованием следующих двух формул:
1. Методом процентного соотношения полностью выполненных действий к общему количеству действий, в результате чего показатель процедурной (количественной) оценки за 2023-2024 гг. составил 40%,
2. Методом взвешенного среднего вариационного ряда, в результате чего показатель процедурной (количественной) оценки за 2023-2024 гг. составил 61,67%.
С целью оценки уровня воздействия (качественной оценки) были оценены 16 действий согласно критериям, разработанным методологией, выполнение которых было оценено как неполностью реализованное.
В результате общественного мониторинга был составлен проект отчёта, который был направлен всем государственным органам, исполняющим и соисполняющим стратегию, и другим заинтересованным структурам с целью получения предложений и замечаний по проекту. В результате, обобщив полученные предложения и замечания, была разработана окончательная версия отчёта.
Настоящим представляем вашему вниманию армянскую версию отчета о результатах общественного мониторинга подлежащих исполнению в 2023-2024 гг. действий в рамках Программы реализации действий на 2023-2025 гг., вытекающей из Национальной стратегии защиты прав человека Республики Армения.(Английская версия будет доступна в ближайшее время.)