Հրապարակվել է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների հասարակական մշտադիտարկման արդյունքների զեկույցը
19.06.2025
«Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ը (ԻՀԱ)՝ Արցախից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության ՔՀԿ-ների ցանցի հետ համագործակցությամբ իրականացրել է Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների կատարման հասարակական մշտադիտարկում:
Մշտադիտարկման գործընթացի շրջանակներում կազմակերպվել են առցանց ֆոկուս խմբային քննարկումներ հիմնական շահագրգիռ կողմերի հետ, ներառյալ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնողները, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները և փորձագետները: Որակական և քանակական մեթոդների կիրառությամբ ռազմավարության գործողությունների ծրագրերի իրականացման առաջընթացի վերաբերյալ  հավաքագրվել է համապարփակ տեղեկատվություն, որի արդյունքում կատարվել են երկու մակարդակի գնահատումներ․ ընթացակարգային (քանակական) և ազդեցության մակարդակի (որակական):
Մշտադիտարկման խմբի կողմից մշակված մեթոդոլոգիային համաձայն կատարված գնահատումները ներկայացվում են ստորև։
Ընթացակարգային (քանակական) գնահատումն իրականացվել է հետևյալ երկու բանաձևերով՝
1. ամբողջությամբ կատարված գործողությունների քանակի տոկոսային հարաբերակցության մեթոդով՝ գործողությունների ընդհանուր թվի նկատմամբ, որի արդունքում ընթացակարգային (քանակական) գնահատման ցուցանիշը 2023-2024թթ․-ների համար կազմել է 40%,
2. վարիացիոն շարքի համակշռված միջինի մեթոդով, որի արդունքում ընթացակարգային (քանակական) գնահատման ցուցանիշը 2023-2024թթ․-ների համար կազմել է 61,67%։
Ազդեցության մակարդակի (որակական) գնահատման նպատակով գնահատվել են մեթոդոլոգիայով մշակած չափանիշներին համապատասխան 16 գործողություն, որոնց կատարումը գնահատվել է ոչ ամբողջական իրականացված։
Հասարակական մշտադիտարկման արդյունքում կազմվել է զեկույցի նախագիծ, որն ուղարկվել էր ռազմավարության կատարող և համակատարող բոլոր պետական մարմիններին և այլ շահագրգիռ կառույցներին՝ նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ ու դիտարկումներ ստանալու նպատակով: Արդյունքում, ամփոփելով ստացված առաջարկներն ու դիտարկումները, մշակվել է զեկույցի վերջնական տարբերակը:
Ծանոթացե՛ք ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թթ․ գործողությունների իրականացման ծրագրի 2023-2024 թթ․ իրականացման ենթակա գործողությունների հասարակական մշտադիտարկման արդյունքների զեկույցին այստեղ։

The report on the results of public monitoring of actions subject to implementation in 2023-2024 under the Action Implementation Program for 2023-2025 derived from the National Strategy for Human Rights Protection of the Republic of Armenia has been publi
19.06.2025
The "Armenian Lawyers' Association" NGO (ALA), in cooperation with the Network of CSOs for the Protection of the Rights of Forcibly Displaced Persons from Artsakh, has conducted public monitoring of the implementation of actions subject to execution in 2023-2024 under the Action Implementation Program for 2023-2025 derived from the National Strategy for Human Rights Protection of the Republic of Armenia.
Within the framework of the monitoring process, online focus group discussions were organized with key stakeholders, including implementers of the action program, civil society organizations, and experts. Through the application of qualitative and quantitative methods, comprehensive information was collected regarding the progress of implementing the strategy's action programs, resulting in two-level assessments: procedural (quantitative) and impact level (qualitative).
The assessments conducted according to the methodology developed by the monitoring group are presented below.
The procedural (quantitative) assessment was carried out using the following two formulas:
1. Using the percentage ratio method of fully completed actions relative to the total number of actions, which resulted in a procedural (quantitative) assessment indicator of 40% for 2023-2024,
2. Using the weighted average method of the variation series, which resulted in a procedural (quantitative) assessment indicator of 61.67% for 2023-2024.
For the purpose of impact level (qualitative) assessment, 16 actions were evaluated according to criteria developed by the methodology, the implementation of which was assessed as incompletely realized.
As a result of the public monitoring, a draft report was compiled, which was sent to all state bodies implementing and co-implementing the strategy and other interested institutions for the purpose of receiving suggestions and observations regarding the draft. As a result, summarizing the received suggestions and observations, the final version of the report was developed.
We hereby present to your attention the Armenian version of the reporton the results of public monitoring of actions subject to implementation in 2023-2024 under the Action Implementation Program for 2023-2025 derived from the National Strategy for Human Rights Protection of the Republic of Armenia. (The English version will be available soon.)